iPhone - rewolucyjny telefon firmy Apple. Nowość: iPhone 6 i iPhone 6 Plus

1 września Dropbox zablokuje synchronizację w 1Password 3

8.08.2013 | aplikacje

Obrazek

1Password to jeden z tych programów, bez których korzystanie z komputera byłoby dla mnie o wiele bardziej flustrujące (tak, wszędzie mam inne, długie hasła, loginy przeważnie też). Od ponad roku, w zasadzie odkąd tylko przesiadłem się na OS X korzystam z 1Password 3. Na iPhonie i iPadzie z kolei do tej pory służyła mi dzielnie aplikacja 1Password Pro, więc nawet nie zastanawiałem się nad zakupem 1Password 4 for iOS. Po co, skoro wszystko ładnie działa, a urządzenia synchronizują się pomiędzy sobą przez Dropboxa. Niestety taka sielanka nie będzie trwała wiecznie…

Włodarze tego najpopularniejszego dysku sieciowego na świecie oświadczyli, że od początku września zablokują oryginalne API zastępując je nowocześniejszym i przy okazji bezpieczniejszym. Nowe API jest już od jakiegoś czasu dostępne, ale równolegle ze starą wersją, więc aplikacje, które wykorzystywały oryginalne API Dropboxa nadal mogły działać bez przeszkód.
1 września stare API zostanie wyłączone odcinając wszystko, co było z nim powiązane od Dropboxa, w tym niestety także 1Password 3 (Win, OS X) oraz stare 1Password i 1Password Pro (iOS).

Nie jest to złośliwe posunięcie ze strony Dropboxa, bowiem nie można mieć im za złe, że chcą zwiększyć bezpieczeństwo swojej usługi. Jeśli mamy na kimś wieszać psy to raczej na deweloperach z AgileBits, którzy po wydaniu 1Password 4 w App Store usunęli poprzednie wersje swojej aplikacji pozbawiając tym samym użytkowników możliwości bezpłatnej aktualizacji.

Podobnie jest i pewnie będzie z 1Password 4 na OS X/Windows, ale tutaj mogę się mylić. „Duże” 1Password 4 w wersji na OS X jest obecnie w fazie beta (mam, testuję i sprawuje się świetnie – nie wiem czy na Windowsa jest także beta) i raczej nie zdążą z wydaniem czwórki przed 1 września. Będą więc musieli wydać aktualizację 1Password 3 na OS X i Windowsa czyli problem z synchronizacją przez Dropboxa dotyczył będzie starych aplikacji 1Password na iOS.

AgileBits z tej „okazji” postanowiło obniżyć cenę 1Password 4 na iOS z 15,99€ na 6,99€. Nie mam wyjścia (w sumie to mam – synchronizacja po WiFi ale to mniej wygodne) i kupuję, ale pewien niesmak pozostaje nadal :P


< = >