iPhone - rewolucyjny telefon firmy Apple. Nowość: iPhone 6 i iPhone 6 Plus

Będzie podział aplikacji na iPhone’a 3GS vs iPhone 2G+3G?

10.06.2009 | iPhone

iPhone 3G S to następca modelu 3G, choć po wyglądzie tego nie widać (z tym wiąże się duże ryzyko oszustw na aukcjach, ponieważ po wyglądzie praktycznie nie da się rozróżnić tych modeli. Różni się tylko nazwa modelu na tylniej obudowie pisana małymi literami).

iPhone 3GS ma być średnio dwukrotnie szybszy niż iPhone 3G, przy czym w niektórych operacjach ta szybkość będzie jeszcze większa oczywiście na korzyść nowego iPhone’a.

Taka wydajność iPhone’a 3G S związana jest z (prawdopodobnie – dokładnych danych jeszcze nie znamy) szybszym procesorem, większą ilością pamięci RAM oraz lepszym procesorem graficznym.
Zdjęcie slashgear.com

O ile sam procesor i pamięć RAM pozwalają po prostu na szybsza pracę o tyle w przypadku procesora graficznego sprawa jest bardziej skomplikowana.

iPhone pierwszej generacji jak i iPhone 3G mają procesor graficzny PowerVR MBX wspierający OpenGL ES 1.1
Dla niewtajemniczonych, którzy nie wiedzą za bardzo co to OpenGL -> wikipedia

iPhone 3GS ma nowy procesor graficzny – PowerVR SGX, który wspiera OpenGL ES w wersji 2.0.
Co to oznacza? Większe możliwości w generowaniu trójwymiarowej grafiki a w połączeniu z lepszym procesorem i większą ilością pamięci RAM prowadzi do jednego – rozdziału aplikacji w AppStore.

Deweloperzy, którzy będą chcieli wykorzystać możliwości jakie daje OpenGL ES 2.0 będą musieli brać pod uwagę, że taka aplikacja będzie mogła być uruchomiona wyłącznie na nowym iPhonie 3G S.

Oznacza to znacznie mniejszy rynek zbytu: obecnie na świecie w rękach użytkowników jest 40 mln urządzeń z iPhone OS potrafiących wykorzystać możliwości OpenGL ES 1.1 i jeszcze ani jednego oficjalnie potrafiącego skorzystać z dobrodziejstw OpenGL ES 2.0.

W przypadku aplikacji (w domyśle gier) bardzo rozbudowanych graficznie będziemy mieli więc najprawdopodobniej dwie wersje takiej gry: przeznaczoną wyłącznie na iPhone’a 3GS z lepszą grafiką oraz drugą wersję z uboższą grafiką przeznaczoną na pozostałe urządzenia z iPhone OS.


< = >