iPhone - rewolucyjny telefon firmy Apple. Nowość: iPhone 6 i iPhone 6 Plus

Luka bezpieczeństwa w iOS 6 i OS X 10.8

30.08.2013 | iOS 6

Niezbyt groźną, ale irytującą lukę bezpieczeństwa w iOS 6 oraz OS X 10.8 upubliczniono w ostatnich dniach. Błąd we frameworku CoreText, odpowiedzialnym za wyświetlanie znaków, po otrzymaniu odpowiednio spreparowanej wiadomości czy nawet jej napisaniu aplikacja korzystająca z CoreText przestaje działać.

Problem z pozoru nie wygląda poważnie, ale jeśli otrzymamy taką trefną wiadomość poprzez iMessage w zasadzie pozbawi nas ona możliwości korzystania z wiadomości tekstowych, bowiem przy każdym otwarciu aplikacji będzie się ona samoczynnie wyłączała. Luka w CoreText w niektórych przypadkach może także powodować zawieszenie się systemu operacyjnego lub restart.

Na lukę podatne są urządzenia z iOS 6 oraz „maczki” z OS X 10.8 Mountain Lion. W iOS 7 i OS X Mavericks problemu z frameworkiem CoreText już nie ma. Tuż za rogiem na pewno jest już aktualizacja OS X 10.8.5, która zapewne lukę załata (deweloperzy od wielu tygodni mogli testować kolejne bety OS X 10.8.5), ale czy Apple zdecyduje się jeszcze wydać aktualizację iOS 6, gdy za kilkanaście dni wszyscy będą mogli cieszyć się z finalnej wersji systemu iOS 7? Powinno tak właśnie być, w końcu to luka bezpieczeństwa, która na chwilę obecną zagraża kilkuset milionom urządzeń z iOS 6.


< = >