iPhone - rewolucyjny telefon firmy Apple. Nowość: iPhone 6 i iPhone 6 Plus

Navigon MobileNavigator Europe – recenzja nawigacji

27.07.2010 | Nawigacja, recenzje

Navigon MobileNavigator to przez wielu uważana za jedną z najlepszych nawigacji dostępnych na platformę iOS. Czy jest to słuszna opinia?

NAVIGON udostępnił niedawno najnowszą aktualizację oprogramowania nawigacyjnego MobileNavigator na iPhone’a.
Użytkownicy, którzy już posiadają Navigona otrzymają bezpłatnie najnowsze mapy oraz liczne usprawnienia stworzone pod kątem iPhone’a 4 oraz nowego systemu operacyjnego iOS 4.

Zgodne z iOS 4 oraz iPhone 4
Najnowsza wersja tej nawigacji (1.6.0) uwzględnia wielozadaniowość nowej wersji systemu operacyjnego iPhone’a – iOS 4. Kiedy inna aplikacja jest uruchomiona lub ktoś do nas dzwoni, nawigacja i komunikaty głosowe nadal działają w tle. Kiedy wracamy do nawigacji, widzimy dokładnie ten sam widok co przed jej opuszczeniem. Grafika MobileNavigator’a została dostosowana pod kątem nowego iPhone’a 4 – przyciski i ikonki są teraz jeszcze wyraźniejsze dzięki wyświetlaczowi o wysokiej rozdzielczości (Retina display).
Wskazówki głosowe
Aktualizacja 1.6.0 przynosi wiele nowych funkcji, które usprawniają nawigację. Dzięki komunikatom głosowym w trybie pieszym, użytkownicy mogą dotrzeć do celu bez potrzeby ciągłego patrzenia na ekran. “To dobre rozwiązanie nie tylko dla osób z wadami wzroku, ale i tych, którzy uprawiają jogging,” powiedział Gerhard Mayr, Vice President World-Wide Mobile Phone Business w firmie NAVIGON. “Tą funkcję dodaliśmy do obecnej aktualizacji na prośbę naszych klientów.” Inne ulepszenia pozwalają posiadaczom iPhone’ów być zawsze dobrze poinformowanymi o trasie i celu zanim jeszcze wyruszą w podróż. Funkcja Clever Parking podpowiada, gdzie znajduje się najbliższy celu parking, a Weather Live sprawdzi pogodę, zarówno na trasie jak i w miejscu do którego się udajemy. Czytelna lista informacji o celu podróży dostarcza danych o parkingach, pogodzie i celach specjalnych w pobliżu, dzięki czemu kierowca jest odpowiednio przygotowany zanim jeszcze wyruszy w drogę. Funkcja Rzeczywistego Wyglądu Skrzyżowań (Reality View) również została ulepszona i teraz jeszcze więcej zjazdów z autostrad i trudnych skrzyżowań jest realistycznie przedstawiona kierowcy.

Pełna lista funkcjonalności aplikacji Navigon MobileNavigator Europe:
– mapy NAVTEQ
– automatyczne wznowienie nawigacji po zakończonej rozmowie telefonicznej
– widok 2D i 3D
– bazy POI
– przycisk HOME czyli nawigacja do domu jednym tapnięciem
– automatyczny dobór języka aplikacji (taki jak aktualnie ustawiony język telefonu)
– prosty i intuicyjny interfejs
– oczywiście możliwość korzystania z trybu landscape
– komunikaty głosowe
– inteligentne wpisywanie adresu
– asystent pasa ruchu (ograniczone dokładnością modułu GPS)
– alarmy o przekroczeniu prędkości
– ostrzeżenia przed fotoradarami
– tryb dzienny i nocny (automatycznie zmieniany przy użyciu czujnika oświetlenia)
– dostęp do kontaktów bezpośrednio z aplikacji
– alternatywne trasy
– możliwość zdefiniowania punktów pośrednich
– informacje o pozycji z GPSa z możliwością udostępnienia jej przez maila
– synchronizacja z Facebookiem i Twitterem

W wersji 1.6.0 wprowadzono:
– wsparcie dla iPhone’a 4 (wyświetlacz Retina 960×640 pikseli) oraz iOS 4
– najnowsze mapy NAVTEQ
– informacje o pogodzie w miejscu docelowym oraz na wyznaczonej trasie
– dostępne miejsca parkingowe w miejscu docelowym
– po wpisaniu miejsca docelowego na ekranie pokażą nam się najpierw informacje o pogodzie, parkingach i POI, możemy je przejrzeć na spokojnie i dopiero później uruchomić nawigację.

Za dodatkową opłatą (poprzez In App Purchase) dostępne są opcje:
– Panorama View 3D
– UK Postcode Navigation
– Navigon Live Traffic (ruch uliczny w czasie rzeczywistym, informacje o korkach itp. – na razie bez Polski)

Navigon MobileNavigator Europe zawiera w sobie mapy całej Europy od NAVTEQa co musi swoje „ważyć”. Aplikacja zajmuje blisko 2 GB (dokładnie 1,83 GB)
a składają się na nią mapy następujących państw:
Albania, Andora, Białoruś, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Dania, Niemcy, Estonia, Finlandia, Francja, Gibraltar, Grecja, Wielka Brytania, Irlandia, Włochy, Chorwacja. Łotwa, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Macedonia, Monako, Czarnogóra, Holandia, Norwegia, Austria, Polska, Portugalia, Rumunia, San Marino, Szwecja, Szwajcaria, Serbia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Czechy, Węgry i Watykan.

Wrażenia po testach Navigon MobileNavigator Europe

Aplikację testowana była na iPhonie 3G (za jakiś czas będzie przetestowana na iPhonie 4 i recenzja zostanie zaktualizowana, ale nie wcześniej niż po dacie wprowadzenia iPhone’a 4 do Polski).

Czas uruchomienia aplikacji:
ok. 20-21 sekund, ale w końcu załadowanie aplikacji zajmującej 2GB miejsca w takim czasie to całkiem dobry wynik.
Po załadowaniu Navigon MobileNavigator działa przyzwoicie płynnie zarówno podczas poruszania się po opcjach czy podczas samej nawigacji.

Strony: 1 2


< = >