iPhone - rewolucyjny telefon firmy Apple. Nowość: iPhone 6 i iPhone 6 Plus

Oficjalna aplikacja Guitar Pro już w twoim iPhone (+Konkurs)

9.02.2011 | aplikacje, App Store, iOS, iPad, iPhone, iPod Touch, recenzje

Właśnie ukazała się oficjalna aplikacja Guitar Pro dla iPhone/iPad do odtwarzania tabulatur. Wersja programu na iPhone (przynajmniej jeszcze) nie jest aż tak rozbudowana jak jej odpowiednik dla PC/Mac, ale pozwala na odtwarzanie utworów napisanych w tym programie bezpośrednio na naszym iPhone. Pokazując nam zarówno nuty, tabulatury jak i ewentualny zapis rytmiczny. Dodatkowym atutem jest możliwość wyświetlenia wirtualnego gryfu gitary, na którym pokazywały się będą kropeczki pokazujące gdzie należy przyłożyć palce.

Obsługiwane są wszystkie dotychczasowe formaty plików Guitar Pro tj. gp3, gp4, gp5 oraz najnowszy gpx, z wyjątkiem najstarszego gtp. Pliki te możemy wgrać na naszego iPhone’a kilkoma metodami: przez przeglądarkę na komputerze, przez połączenie z iTunes, przez wbudowaną w Guitar Pro przeglądarkę, Można również za pośrednictwem innych aplikacji kliknąć na plik tabulatury i wybrać „Uruchom w Guitar Pro”. Również za pośrednictwem aplikacji możemy wysyłać pliki innym na maila.

Wgrane na telefon pliki przeglądać możemy podobnie jak w iPodzie za pomocą Artystów, Albumów, Utworów, czy za pomocą wbudowanej wyszukiwarki. Wbudowane są też 2 filtry, tzn. ostatnio dodane i ostatnio odtwarzane pliki. Ulubione utwory możemy również oznaczyć gwiazdką, aby znalazły się w osobnej sekcji.

Odtwarzanie plików jest wielościeżkowe, co oznacza że nie słyszymy tylko jednej, ale wszystkie ścieżki tj. np. dwie gitary, bas, perkusję, klawisze i inne. Niestety podgląd gwarantuje wyświetlanie jedynie jednej ścieżki, ale z drugiej strony jest to logiczne. Możemy za to regulować dla każdej ścieżki głośność, wyciszyć całkowicie (guziczek M) lub odtwarzać tylko jedną ścieżkę (guziczek S).

Ciekawą opcją jest również suwak który pojawia się w oknie odtwarzania, który reguluje tempo odtwarzania i jest dzięki temu przydatny podczas nauki nowych kawałków i doskonalenia.

W oknie ustawień ścieżki mamy również opcję transponowania ścieżki (skala co pół tonu) do odpowiadającej nam tonacji, oraz możliwość zmiany instrumentu który ją odtwarza i tutaj wybór jest spory, bo:

 • 3 akustyczne gitary,
 • 4 elektryczne gitary,
 • 4 egzotyczne gitary,
 • 6 gitar basowych,
 • 10 instrumentów klawiszowych,
 • 7 instrumentów perkusyjnych chromatycznych,
 • 8 instrumentów strunowych/smyczkowych,
 • 3 rodzaje instrumentów imitujących głos,
 • 7 instrumentów dętych,
 • 8 instrumentów stroikowych,
 • 6 instrumentów „dmuchanych”,
 • 5 instrumentów etnicznych,
 • 12 zestawów perkusyjnych.

Dodatkowe opcje to zapętlanie pewnej partii utworu, ustalanie rozmiaru pięciolinii/sześciolinii i możliwość włączenia metronomu (z opcją akcentowania pierwszego dźwięku).

Interfejs aplikacji jest przejrzysty i poruszanie się po niej jest czystą przyjemnością. Grafiki dostosowane są również do Retiny co posiadaczom iPhone4 również sprawi przyjemność. Nie do końca jestem pewny czy wspiera multitasking, ale chyba tak, za to bez odtwarzania w tle.

Niewątpliwie jest to najlepsza aplikacja do odtwarzania tego typu plików na naszych iPhone’ach, iPod’ach i iPad’ach. Gorąco polecam wszystkim gitarzystom.

Mam za to nadzieję, że w przyszłości aplikacja będzie zdolna do przynajmniej prostego tworzenia lub modyfikowania ścieżek, pokazywania kilku ścieżek podczas playbacku, oraz z czasem, że znajdzie sie w niej też RSE(RealisticSoundEngine), który spowoduje, że nasz iPhone zagra koncertowo.

Dziękuję Romain’owi z Arobas Music za udostępnienie mi kodu na napisanie tej recenzji.

Autor: FiTzu

KONKURS

Do zdobycia kody promocyjne na Guitar Pro: szczegóły na forum


< = >