Deprecated: __autoload() is deprecated, use spl_autoload_register() instead in /daten/www/myiphone.com.pl/public/wp-includes/compat.php on line 502 Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; ES_Text_Diff_Renderer has a deprecated constructor in /daten/www/myiphone.com.pl/public/wp-content/plugins/exploit-scanner/exploit-scanner.php on line 959 Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /daten/www/myiphone.com.pl/public/wp-content/plugins/si-contact-form/captcha/securimage.php on line 727 Deprecated: Function create_function() is deprecated in /daten/www/myiphone.com.pl/public/wp-includes/pomo/translations.php on line 208 Deprecated: Function create_function() is deprecated in /daten/www/myiphone.com.pl/public/wp-includes/pomo/translations.php on line 208 Deprecated: Function create_function() is deprecated in /daten/www/myiphone.com.pl/public/wp-includes/pomo/translations.php on line 208 Warning: Creating default object from empty value in /daten/www/myiphone.com.pl/public/wp-content/plugins/wptouch/core/admin-load.php on line 106 Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /daten/www/myiphone.com.pl/public/wp-includes/load.php on line 649 Deprecated: Function create_function() is deprecated in /daten/www/myiphone.com.pl/public/wp-includes/pomo/translations.php on line 208 Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /daten/www/myiphone.com.pl/public/wp-includes/theme.php on line 2246 Test Disk Station DS112j część II: współpraca z różnymi systemami operacyjnymi - myiPhone.com.pl – iPhone i iOS Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /daten/www/myiphone.com.pl/public/wp-includes/formatting.php on line 4366 Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /daten/www/myiphone.com.pl/public/wp-includes/formatting.php on line 4366 Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /daten/www/myiphone.com.pl/public/wp-includes/formatting.php on line 4366 Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /daten/www/myiphone.com.pl/public/wp-includes/formatting.php on line 4366 Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /daten/www/myiphone.com.pl/public/wp-includes/formatting.php on line 4366

iPhone - rewolucyjny telefon firmy Apple. Nowość: iPhone 6 i iPhone 6 Plus

Test Disk Station DS112j część II: współpraca z różnymi systemami operacyjnymi

23.10.2012 | Akcesoria, recenzje

Druga część recenzji dysku sieciowego Synology Disk Station DS112j.

1. Współpraca z iPhone’m, iPadem oraz aplikacje na iOS do obsługi Disk Station
2. Współpraca z komputerami z różnymi systemami operacyjnymi, współdzielenie plików pomiędzy różnymi platformami (Windows, OS X, Linux)
3. Przydatne funkcje z punktu widzenia użytkownika sprzętów z jabłuszkiem: TimeMachine, iTunes Server, Cloud Station, AirPlay

Przypomnę podstawowe dane techniczne Synology Disk Station DS112j:

  • Częstotliwość procesora : 1.0GHz
  • Mechanizm szyfrowania sprzętowego
  • Pamięć : DDR2 128MB wlutowana na stałe, bez możliwości rozszerzenia pamięci
  • Wewnętrzny dysk twardy/SSD : 3.5″ or 2.5″ SATA(II) X1 (z opcjonalnym uchwytem dysku 2,5″)
  • Maksymalna pojemność wewnętrzna : 4TB  (lista obsługiwanych dysków twardych)
  • Inne złącza : dwa porty USB 2.0 z tyłu obudowy
  • Wymiary (Wys. x Szer. x Gł.) : 166 X 71 X 224 mm
  • Waga : 0.72 Kg (bez dysku)
  • LAN : 1xGigabit
Po pełne dane techniczne zapraszam na stronę producenta.

Wprowadzenie:

Jedną z podstawowych funkcji dysków sieciowych jest udostępnianie, przechowywanie plików. W środowisku komputerów z różnymi systemami operacyjnymi NAS pełni rolę magazynu centralnego, w którym można składować jak i pracować z plikami niezależnie od OS’a na komputerze.

Dostęp do zawartości Synology Disk Station możliwy jest na wielu systemach operacyjnych.
Czynność ta jest praktycznie bezproblemowa na komputerach pracujących pod kontrolą Windowsa jak i Mac OS X (vel. OS X, bo od wersji 10.8 Apple zrezygnowało z przedrostka Mac).
„Synek” widoczny jest w otoczeniu sieciowym/zakładce sieć (windows/OS X). Przy pierwszej próbie podłączenia zostajemy oczywiście poproszeni o uwierzytelnienie (NAS Synology umożliwia tworzenie profili użytkownika z różnymi prawami i dostępem do całego woluminu bądź wybranych katalogów, więc na każdym komputerze w domu czy firmie można podpiąć się pod indywidualny, wydzielony katalog na DiskStation).

Pod linuksem nie jest tak prosto, bowiem trzeba wykonać na samym początku jeden krok a mianowicie zamontować dysk z poziomu terminala.
Robimy to wpisując polecenie:
gvfs-mount smb://admin@disk.station.ip.address/shareName
gdzie „admin” to nazwa użytkownika Disk Station. Trzeba także znać adres IP, pod jakim dostępny jest dysk w sieci.

Czynność tą wykonujemy jednorazowo, więc nie jest to jakimś wielkim utrudnieniem. Niemniej jednak pod Windowsem i OS X nie trzeba bawić się w konsoli.

Uruchamianie i konfiguracja Disk Station

Przy pierwszym uruchomieniu dysków sieciowych Synology konieczna jest ich konfiguracja początkowa, która polega na wgraniu systemu Synology DiskStation Manager oraz sformatowania dysku/dysków (w zależności od ilości zatok w urządzeniu – w DS112j jest jedna).

W pudełku z serwerem Disk Station otrzymujemy płytę, na której znajduje się oprogramowanie Synology Asistant, które jest niezbędne do wykonania powyższej czynności. Synology Asistant można także bez problemu ściągnąć z sieci, co jest dla posiadaczy np. MacBooka Air czy Pro z Retiną znacznie wygodniejszy sposób niż szukanie zewnętrznego napędu optycznego.

Instalator Synology Asistant dostępny jest zarówno w wersji na Windowsa, jak i OS X oraz Linuxa.

Zarządzanie Disk Station

System operacyjny komputera nie ma żadnego znaczenia przy zarządzaniu samym NAS’em. Robimy to bowiem przez przeglądarkę internetową, a nie z wykorzystaniem dodatkowej aplikacji.
Dzięki temu dostęp do Disk Station mamy z każdego sprzętu, który będzie potrafił wyświetlić stronę internetową.

System operacyjny komputera odgrywa natomiast kluczową rolę w niektórych dodatkowych funkcjach, jakie Disk Station posiada, a które wymagają aplikacji klienckich.

Cloud Station (prywatna chmura, o której napiszę szerzej w kolejnej części recenzji)
Cloud Station wymaga zainstalowania na komputerze aplikacji klienckiej i tutaj mam złą wiadomość dla „linuksiarzy”: obecnie nie ma jeszcze takowej aplikacji dla waszego systemu operacyjnego, jest tylko dla Windowsa i OS X.

Instalatory Cloud Station dla OS X (minimum 10.6 Snow Leopard) i Windowsa (XP i nowszy) są dostępne na stronie internetowej Synology.

Data Replicator

Data Replicator to aplikacja jedynie na Windowsa, która umożliwia przekopiowanie wszystkich danych z PC na dysk sieciowy oraz robienie ich kopii zapasowych. Korzystanie z tej funkcji jest całkowicie bezobsługowe (poza zainstalowaniem aplikacji i wstępną konfiguracją).

Data Replicator automatycznie robi kopie zapasowe plików na Disk Station. Robi to także z plikami otwartymi, aktualnie używanymi dzięki czemu nie trzeba zamykać danej aplikacji, aby została zrobiona kopia zapasowa danych.

To taki odpowiednik funkcji TimeMachine znanej z systemu OS X, którą to funkcję Disk Station oczywiście wspiera. Korzystanie z TimeMachine przy współpracy z dyskiem sieciowym Synology opiszę w kolejnej części recenzji, która będzie poświęcona stricte tematyce OS X + Synology.

Pracując na linuksie trzeba dbać samemu o kopie zapasowe kopiując co jakiś czas ważne pliki na Disk Station.

Kolejna część recenzji Synology DS 112j już wkrótce, a w międzyczasie zapraszam do dyskusji na temat tego sprzętu na forum.

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /daten/www/myiphone.com.pl/public/wp-includes/formatting.php on line 4366
< = >

      
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /daten/www/myiphone.com.pl/public/wp-includes/formatting.php on line 4366